Chcete zdvojnásobit příjem? Není to nic nereálného!, říká Brian Tracy.

V každé společnosti vydělává 20 procent nejúspěšnějších 80 procent peněz. Ostatní bojují o to, co zbylo. Na vrchol se můžete dostat i vy, uvedl ve své přednášce Brian Tracy, poradenský guru, který pomáhá motivovat vedení řady významných firem i jejich zaměstnance.
František Mašek, 25.11.2010.

Také se vám zdá, že máte nízký plat? „Osmdesát procent ceny kohokoliv na pracovním trhu představuje schopnost vydělávat peníze. Důležité je dosahovat výsledků, za které jsou ostatní ochotni platit“, uvedl na semináři poradenské firmy Broker Consulting známý poradenský guru Brian Tracy, jehož přednášky si každoročně vyslechnou statisíce lidí. Pomáhá také vedoucím představitelům společností IBM, Ford, Hewlett Packard a řadě dalších. Bývá proto označován i za motivátora.

Tracyho přednáška, určena hlavně finančním poradcům Broker Consulting, obsahovala na první pohled i některé triviality. Uvedl například, že potenciál rychle zdvojnásobit svůj příjem má prakticky každý, většina lidí to však z lenosti vzdá dřív, než se o něco podobného pokusí.

Příjmy těch, kdo jsou dole, rostou podle Tracyho výpočtů o procento ročně a zdvojnásobily by se tedy za 72 let. V České republice roste průměrný příjem o tři procenta ročně, na dvojnásobek se tedy dostane za 22 let. Je ho ale možné zdvojnásobit za 12 měsíců?

Zlomový bod představuje rozhodnutí, že budete vydělávat daleko víc než dosud. Zatímco ti na špičce, nebo jiní, kteří se na ni chtějí dostat, pro to začnou něco dělat, ostatní si vždy najdou výmluvu, proč to nejde. Kdo chce změnit svoji situaci, měl by v prvé řadě  najít jasnou odpověď na otázku, co mu skutečně může pomoci zdvojnásobit příjem. Tedy jaká zručnost či dovednost by to měla být?
Jak připomíná Tracy, každý z horních deseti procent společnosti začínal podle mezi spodními deseti procenty. Průzkum ukázal, že lidé na špičce byli schopni přesně identifikovat zručnost, které chtěli  dosáhnout a tomu podřídili své cíle.

VÍTE, JAK BÝT ÚSPĚŠNÍ?

„Zvládnutí jedné dovednosti ukazuje cestu, jak posléze zvládnout další. Podobný postup navíc zvyšuje sebevědomí. Již totiž víte, jak být  úspěšní,“ říká Tracy.
Důležité je mít plán na každý den. S disciplínou se lze naučit vše na světě. Žijeme ve velmi konkurenční společnosti. Kdo se nezdokonaluje, naopak se automaticky zhoršuje. Jenže osmdesát procent lidí se nechce bohužel po ukončení školy nic učit – skutečná škola přitom začíná po ukočení školní docházky. Tito lidé pak po 20 letech zjistí, že se reálně nic nenaučili.

POZOR NA ZÓNU POHODLÍ

Za největšího nepřítele ohrožujícího úspěch pokládá Tracy tzv. zónu pohodlí, tedy fakt, že někdo nemá potřebu dál se rozvíjet, což se obvkyle odráží ve výši jeho platu. Jestliže má pak někdo velmi nízký příjem, přizpůsobuje tomu i svůj životní styl. Lidé na špičce si naopak kladou vysoké cíle.

Je například možné přidat nulu k vašemu dosud nejúspěšnějšímu příjmu? Přirozená odpověď zní, že nikoliv, konstatuje Tracy. Víra, že je to možné, však skutečně hory přenáší.
Zatímco 80 procent lidí tedy dokáže znásobit příjem o procento ročně, 20 procent úspěšných si každý rok polepší o 11 procent, špička o 18 procent a pět procent nejlepších o 20 procent ročně.

Pokud někdo dokáže zvýšit svůj příjem o půl procenta za týden, je to 26 procent za rok a za deset let již dokonce tisíc procent.

Chce to jen bojovat proti dvěma nepřátelům úspěchu: překonat pocity bezmoci, nebo že na to nemáte a nehledat výmluvy, proč to není možné.

Jedna z metod, jak uspět, je opakovat postupy úspěšných lidí. „Najděte si například někoho, kdo vydělal dvakrát více než vy,“ radí Tracy. I když jste chudí, měli byste ho pozvat na oběd a požádat o radu. Úspěšní lidé totiž podle Tracyho rádi pomáhají k úspěchu druhým. Jediné, co musíte udělat, je požádat je právě o onu radu.

Jedno takové sezení může ušetřit až pět let tvrdé práce. Někdy dokonce stačí jediná myšlenka ke zdvojnásobení příjmů. Nikdy ovšem bohužel předem nevíte, která to bude. Proto se je třeba nepřetržitě vzdělávat.

Novou myšlenku lze použít okamžitě. Napoprvé ale nezjistíte, zda je skutečně dobrá. Většinu lidí přitom odradí již první neúspěch. Jeden velmi bohatý podnikatel uvedl, že zkouší nový nápad až 30krát. Tracy je skromnější, provádí minimálně deset pokusů.

Jde samozřejmě jen o fragment obsáhlé přednášky Briana Tracyho. I když se vám mohou zdát jeho náměty či pápady poněkud školometské, triviální, nebo vycházející možná až příliš z amerických poměrů, proč jeho některé rady či nápady nevyzkoušet v praxi?


Kdo je Brian Tracy:

  • Trénuje nejziskovější společnosti světa jako: Remax International,
    Novartis, Siemens, IBM, HSBC, P & G, Xerox a mnoho dalších.
  • Má největší online univerzitu na světě určenou pro náročné
    podnikatele a vytvořil více než 500 školicích programů, co se
    mu podařilo jak jedinému školiteli v historii!
  • Napsal několik bestsellerů jako „How to Master Your Time“
  • Nejvíce prodávaný program time-managementu na světě.

Comments are closed.